Domy budowane z cegły wiodą prym w Polsce od bardzo dawna. Uważane są za najtrwalszy, a także najbardziej efektowny materiał budowlany. Wierzymy, że technologia produkcji cegły sprawia, że ma ona doskonałe parametry, pośród których na czoło wysuwają się trwałość, termoizolacja, elastyczność i estetyka. Dlatego większość domów budowanych w naszym kraju powstaje właśnie z cegły. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego.
W domach budowanych jeszcze przez dziada, pradziada mieszka tysiące Polaków i tak będzie jeszcze bardzo długo, ponieważ kolejne pokolenia również najchętniej inwestują w domy z cegły.
Jako najważniejsze zalety tego budulca wymieniane są:
- Trwałość – cegła wytrzymuje wiele niekorzystnych czynników. Jest odporna na zniszczenia mechaniczne, na uderzenia, ściskanie, zadrapania. Doskonale znosi zarówno niskie, jak i wysokie temperatury oraz ich szybkie wahania.
- Świetnie izoluje termicznie i akustycznie – wynika to z dużej akumulacji ciepła i powolnego jego oddawania. Stąd w upalne dni w domach z cegły jest chłodno, a w mroźne ciepło. Chronią też przed przenikaniem hałasu z zewnątrz i wydostawaniem się dźwięków na zewnątrz.
- Są ognioodporne – średni czas, jaki wytrzymują ściany z cegieł podczas pożaru, to aż 4 godziny. Dzięki temu stanowią barierę, a często i schronienie dla ludzi i zwierząt przed ogniem i dają szansę na ich uratowanie. Podczas pożaru nie wydzielają żadnych trujących substancji.
- Przyjazne dla ludzi – ich głównym składnikiem jest glina, która jest odwiecznym, naturalnym budulcem wykorzystywanym przez człowieka. Dziś wiemy doskonale, że wytwarza ona dla nas bardzo przyjazny mikroklimat. Domy z cegieł są dla człowieka zdrowym i bezpiecznym schronieniem.
- Atrakcyjny wygląd – elewacje z cegieł nie są podatne na zabrudzenia, a nawet jeśli już ulegną brudowi, to radzi sobie z nimi każdy większy deszcz. Cegły produkowane są w różnych rozmiarach, mają różny kształt oraz kolory, co pozwala na budowanie bardzo estetycznych budynków, które swój wygląd zachowują przez stulecia.
- Ekonomiczność – faktem jest, że budując dom z cegły wydamy więcej, niż w przypadku innych materiałów, ale już w trakcie wieloletniej eksploatacji ta inwestycja szybko się zwróci na drodze oszczędności ciepła i mniejszej liczby remontów.
Ponadczasowość cegły
Cegła od wieków uważana jest za najbardziej uniwersalny materiał budowlany. Wykorzystywana jest do budowy obiektów sakralnych, przemysłowych, użytkowych oraz domów prywatnych. Doskonale wkomponowuje się w każdy krajobraz, zarówno wielkomiejski, jak i wiejski. Kreatywni projektanci tworzą prawdziwe architektoniczne arcydzieła i aranżacje.
Inwestując w budynek z cegły, który jest prawidłowo zaprojektowany i zbudowany, mamy pewność, że będzie on doskonałym schronieniem dla wielu pokoleń. Taki dom daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu i elegancji.
0 komentarze:
Prześlij komentarz